با استفاده از اینترنت هوشمند اوکسین ادز شما می‌توانید در هر زمان از شبانه‌روز و بدون نیاز به شناسه‌ی کاربری و کلمه عبور و با بهترین سرعت و کیفیت ممکن به اینترنت وصل شوید

 

 ۱- حادثه چرنوبیل : هزینه ۲۰۰ میلیارد دلار در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۶، فاجعه چرنوبیل رخ داد. انفجار در نیروگاه اتمی چرنوبیل باعث آلودگی بیش از ۵۰ درصد سطح کشور اکراین گردید.۱/۷ میلیون نفر در این حادثه دچار آسیب شدند.هنوز آثار این حادثه مثل بیماری سرطان و … باقی مانده است. هزینه پاکسازی و تعمیر و جبران خسارت این حادثه نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. فقط ایجاد یک حفاظ فلزی دور این نیروگاه نزدیک ۲میلیارد دلار خرج برداشته است. 

 

 

 

۲- حادثه شاتل فضایی کلمبیا؛ هزینه ۱۳ میلیارد دلار در تاریخ ۱ فوریه ۲۰۰۳، شاتل فضایی کلمبیا در هنگام بازگشت به زمین منفجر شد. علت حادثه سوراخی بود که ۱۶ روز قبل از حادثه و در هنگام پرواز کلمبیا به سمت فضا در یکی از بال های شاتل ایجاد شده بود. هزینه ای نزدیک به ۱۳ میلیارد دلار برای فرستادن این فضاپیما و مطالعات و تحقیقات انجام شده برای این پرواز صورت گرفته بود. ( به غیر از هزینه خود فضا پیما) . این حادثه پر خرج ترین حادثه سفر تحقیقاتی جهان لقب گرفته است. 

 

 

 

۳- نشت نفت از نفتکش Prestige : هزینه ۱۲ میلیارد دلار در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۲، نفت کش پرستیژ حامل ۷۷۰۰۰ تن نفت سنگین در نزدیک سواحل اسپانیا دچار حادثه شد. کاپیتان نفت کش از نیروهای ساحلی اسپانیا درخواست کمک کرد. ولی آن ها نفت کش را مجبور کردند که از سواحل اسپانیا دور شود. بعد از آن بود که کشتی در طوفان گرفتار شد و سوخت آن در دریا پراکنده شد. هزینه پاکسازی نفت رها شده نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده شد.  

 

 

 

۴- حادثه شاتل Challenger: هزینه ۵/۵ میلیارد دلار در ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶، شاتل فضایی چلنجر، ۳۷ ثانیه بعد از پرواز منفجر شد. اشکال یکی از مخازن سوخت و نشت سوخت مایع حامل شاتل عامل انفجار بود. هزینه ساخت شاتل بیش از ۴/۵ میلیارد دلار بود و نزدیک ۱ میلیارد دلار نیز هزینه تجهیزات آسیب دیده در اثر این انفجار  

 

 

 

۵- انفجار گاز در خطوط لوله شرکت Alpha Oil : هزینه ۳/۴ میلیارد دلار انفجار در لوله انتقال سوخت یکی از بزرگترین شرکت های نفتی جهان در تاریخ ۶ جولای ۱۹۸۸ رخ داد و ۱۶۷ کشته داد. 

 

 

 

۶ - نشت نفت از نفت کش شرکت Exxon : هزینه ۲/۵ میلیارد دلار نشت نفت از یکی از نفت کش های شرکت Exxon در تاریخ ۲۴ مارس ۱۹۸۹ که هزینه پاک سازی نفت رها شده نزدیک به ۲/۵ میلیارد دلار برآورد شد.  

 

 

 

۷-سقوط جنگنده B-2 : هزینه ۱/۴ میلیارد دلار در تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۰۸، یکی از ۲۱ بمب افکن های B-2 ساخت امریکا لحظاتی بعد از پرواز سقوط کرد. علت حادثه نفوذ رطوبت به سیستم رایانه ای کنترل پرواز بود. این حادثه پر خرج ترین حادثه هوایی جهان نیز است. هر دو خلبان هواپیما با خروج اضطراری نجات یافتند.
هر کدام از این جنگنده ها نزدیک به ۱/۴ میلیارد دلار ارزش دارند.  

 

 

 

۸- حادثه تصادف قطار در کالیفرنیا : ۵۰۰ میلیون دلار در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۸، در اثر برخورد قطار در کالیفرنیا ۲۵ نفر کشته شدند. پرداخت غرامت بازماندگان این حادثه ۵۰۰ میلیون دلار برای شرکت راه آهن خرج برداشت.  

 

 

 

۹- سقوط تانکر حامل سوخت از پل Wiehltal در آلمان : هزینه ۳۵۸ میلیون دلار در تاریخ ۲۶ آگوست ۲۰۰۴، تانکری حامل ۳۲۰۰۰ لیتر سوخت، از روی پلی در آلمان سقوط کرد و منفجر شد. هزینه اولیه تعمیر پل حدود ۴۰ میلیون دلار خرج داشت و هزینه ساخت پل جدید ۳۱۸ میلیون دلار  

 

 

 

۱۰- غرق شدن تایتانیک: هزینه ۱۵۰ میلیون دلار کشتی تایتانیک در ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ غرق شد و بیش از ۱۵۰۰ مسافر آن کشته شدند.
هزینه ساخت این کشتی در آن زمان ۷ میلیون دلار بود که به زمان حال حدود ۱۵۰ میلیون دلار می شود.